Beljenje zob je precej priljubljena storitev, ki se izvaja za izboljšanje barve zob ter za odpravo madežev ali obarvanosti, ki se sčasoma pričnejo pojavljati na zobeh. Slednji se lahko obarvajo zaradi najrazličnejših dejavnikov, kot so na primer kajenje, uživanje določenih napitkov, določena vrsta prehrane.
Če želite, da se vaši zobje ponovno zableščijo in postanejo svetlejši, se torej lahko odločite za beljenje zob. Lahko jih seveda pobelite v lastni režiji ali pa se odločite za profesionalno beljenje zob, ki poteka v ordinaciji.
Profesionalno beljenje zob
Poznamo različne metode beljenja zob. Za profesionalno beljenje je značilno, da poteka v ordinaciji. Izvaja ga zobozdravnik. Pri postopku se uporablja močan belilni gel, navadno na osnovi vodikovega peroksida, ki se nanese na zobe. Sam postopek je precej hiter. Praviloma se izvede v enem ali dveh obiskih zobozdravnika. Omogoča pa takojšnje rezultate.
Pri profesionalnem beljenju zob so na voljo tudi posebna svetloba oziroma laser. Ta aktivira belilni gel in posledično povečuje samo učinkovitost. Rezultati so torej praviloma vidni takoj in so precej bolj intenzivni oziroma učinkoviti v primerjavi z metodami za beljenje zob, ki jih lahko uporabljamo doma.
Domače beljenje zob
Zobe pa si lahko seveda pobelite tudi sami. V tem primeru je govora o domačem beljenju zob. Ena od možnosti je denimo beljenje z bleščečimi trakovi ali gelom. Na voljo so najrazličnejši izdelki, ki jih torej nalepite na zobe. Običajno tovrstni izdelki vključujejo manj koncentriran vodikov peroksid, kot ga uporablja zobozdravnik pri profesionalnem beljenju zob.
Gel ali trak za beljenje zob se nanese za določen čas – ponavadi je to do 30 minut do ene ure. Sam proces je treba ponoviti na nekaj dni do nekaj tednov – vse dokler se ne doseže želene beline zob. Izdelki za domače beljenje zob so v primerjavi z izdelki za profesionalno beljenje bistveno ugodnejši, učinek pa je seveda praviloma precej slabši.
Beljenje zob z uporabo posebnih past za zobe
Zobe se lahko pobeli tudi s posebnimi pastami za beljenje zob. Te vključujejo belilne sestavine, ki so lahko dovolj učinkovite pri odstranjevanju površinskih madežev. Kljub omenjenemu niso primerne za nekoliko globljo obarvanost zob.
Omenjene paste za zobe zelo pogosto vključujejo tudi abrazivne delce, ki dobro pripomorejo k poliranju zob. Vključujejo lahko tudi kemikalije, ki madeže razgradijo.
Najpogostejši vzroki za zobobol
V povezavi z zobmi imamo ljudje lahko zelo različne izzive oziroma težave. Medtem ko se nekateri obremenjujejo s samim izgledom zob, spet druge pesti zobobol. Slednji lahko nastane zaradi najrazličnejših vzrokov.
A ne glede na to, zakaj nastane, je zobobol lahko zelo neprijeten. Pogosto pa seveda predstavlja znak, da nekaj ni v redu z našimi zobmi.
Med najpogostejše vzroke za bolečine zob sodi zobna gniloba. Do nje pride, ko kisline, ki jih proizvajajo bakterije, razjejo kislino, posledično pa povzročijo luknjo v zobu.
Občutljivost zob in zobni absces
Zobozdravnik vam lahko pove, da je za vaš zobobol morda kriva tudi občutljivost vaših zob. Ta se pojavi, ko se sklenina ali dlesen umakne ter izpostavi dentin. Slednji vključuje živčne končiče, kar pa povzroča bolečine ob stiku s hladnim, vročim ali pa kislim živilom. Občutljivost zob je lahko samo začasna, prav tako je lahko tudi dolgotrajna, če se ne obvladuje dovolj dobro.
Za bolečine v zobu je prav tako lahko kriv zobni absces. V tem primeru pa gre za okužbo, ki nastane, kadar bakterije vdrejo v zobno pulpo. Slednje lahko povzroča precej hudo bolečino, občutljivost in pa tudi oteklino. Abscesi so torej lahko zelo boleči, zahtevajo pa takojšnje zdravljenje oziroma pomoč zobozdravnika.
Težave z dlesnimi in poškodbe ali zlomi zob
Zobobol lahko nastane tudi kot posledica zloma ali pa poškodbe zob. Če je na primer eden od vaših zob zlomljen ali kako drugače poškodovan, se lahko v notranjosti zobu izpostavi živce, kar pa seveda že ob rahlem dotiku povzroča bolečine.
Občutljivost in bolečino v dlesnih lahko povzroča tudi vnetje dlesni. Če se to ne zdravi pravilno ali pravočasno, lahko pripelje do precej resnejših težav.
Blaženje zobobola
V največji možni meri vam lahko zobozdravnik prepreči zobobol oziroma pomaga pri zdravljenju. Kljub temu pa lahko tudi sami vsaj v manjši meri poskrbite za njegovo blaženje.
Ena od precej učinkovitih rešitev za blaženje bolečine zob so denimo hladni obkladki ali protibolečinska zdravila. Sicer pa je za preprečevanje zobobola ključno tudi redno ščetkanje in uporaba zobne nitke.